سوالات متداول

سوالات متداول

چگونه میتوان تعداد درایوهای بیشتری بر روی سرور قرار داد ؟

همانطور که میدانید ، بر روی سرورهای بیس و معمولی DL380 تنها یک Bay جهت قرار دادن درایو وجود دارد . که بر روی این Bay میتوان تعداد ۸ درایو SFF قرار داد .
حال اگر نیاز به قرار دادن تعداد بیشتری درایو بر روی سرور داشته باشیم میبایست Bay جدیدی بر روی سرور نصب کنیم .
برای انجام این کار دو روش وجود دارد :
۱ – استفاده از کنترلر P840 :
رید کنترلر P840 قابلیت این را داراست که تعداد ۱۶ درایو SFF یعنی ۲ Bay را به سرور متصل کند . که البته نوع کابل هایی که میبایست در این حالت استفاده کنیم کابل های SAS یک به دو هستند . و با کابل های مورد استفاده در زمانی که بر روی سرور  P440 قرار دارد متفاوت هستند .
۲ – استفاده از SAS Expander :
با استفاده از SAS Expander میتوان تعداد ۲۶ درایو را به سرور متصل کرد . اگر بخواهیم ساده تر توزیح دهیم ، SAS Expander همانند یک چند راهی است که تعداد پورت های رید کنترلر را افزایش میدهد ، و با اینکار اجازه میدهد تا تعداد Bay های بیشتری را به Raid کنترلر متصل کنیم .
کارت SAS Expander یک کارت PCIe است و بر روی Riser سرور متصل میشود .

ترتیب انتخاب اسلات های مموری برای قرار دادن مموری بر روی سرور چگونه است ؟

گر با سرورهای HPE  کار کرده باشین متوجه این موضوع شده اید که اسلات های مموری سرورهای HPE  با رنگ های مختلفی مشخص شده اند . ( برای مثال بر روی سرور DL380 Gen9  رنگ های سفید ، مشکی و آبی )

یکی از راه های تشخیص ترتیب چیدمان مموری ، توجه به این رنگ ها میباشد . برای مثال بر روی سرور DL380 Gen9  ابتدا میبایست اسلات های سفید رنگ سپس مشکی و در اخر اسلات های آبی رنگ را پر کنیم .

حال شاید برای شما این سوال پیش آید که از میان اسلات های سفید رنگ ابتدا کدام اسلات را میبایست استفاده کرد . برای این کار میبایست با دقت بیشتری به اسلات های مموری توجه کنید . بر روی مادربرد سرور و در کنار هر اسلات مموری یک عدد و یک حرف انگلیسی به اسلات مورد نظر اختصاص داده شده است . برای قرار دادن مموری بر روی اسلات ها میبایست اسلات ها را بر اساس ترتیب حروف الفبا انگلیسی انتخاب کنیم . یعنی ابتداA  سپس B و الی اخر .

در مورد سرورهایی که بیشتر از یک پردازنده را دارا میباشند به این موضوع نیز باید توجه داشته باشید که هر پردازنده اسلات های مخصوص به خود را داراست .

منظور از Redundant در مورد قطعات سرور چیست ؟

Availability   سرور بسیار مهم و ارزشمند است  و برای تامین این موضوع راهکارهایی بر روی سرور قرار داده شده است که یکی از این راهکار ها استفاده از قطعات Redundant  بر روی سرور میباشد .

منظور از استفاده قطعات Redundant  این است که یک قطعه مشابه قطعه ی در حال کار بر روی سرور به صورت آماده به کار بر روی سرور قرار داده میشود تا بلافاصله بعد از خراب شدن و از کار افتادن قطعه اول ، قطعه دوم شروع به کار کند .

تفاوت میان HBA ‪,‬ NIC و CNA چیست ؟

هر سه این قطعات رابط میان سرور با شبکه هستند ، ولی تفاوت هایی در نوع استفاده آنها وجود دارد .

HBA  برای ارتباط میان سرور و شبکه SAN  استفاده میشود . یعنی اگر بخواهیم سرورمان با شبکه SAN  موجود ارتباط داشته باشد ، میتوانیم از HBA  برای ارتباط با شبکه SAN استفاده کنیم . HBA  از فیبر نوری برای انتقال اطلاعات و ارتباط با شبکه SAN استفاده میکند .

NIC  برای ارتباط میان سرور با شبکه LAN  استفاده میشود .

CNA قطعه ای است که میتواند هم وظیفه ی HBA  و هم وظیفه ی NIC  را انجام دهد . یعنی از CNA هم میتوان برای ارتباط سرور با شبکه SAN  و هم شبکه LAN  استفاده کنیم .

منظور از 6G و 12G که در توضیحات درایو های ذخیره سازی به کار میرود چیست ؟

در Description  مربوط به HDD  و SDD ها یکی از ویژگی درایو ها به صورت 12G  و یا 6G مشخص شده است . که این عدد نشان دهنده سرعت انتقال اطلاعات توسط Interface  این درایو میباشد .

برای مثال وقتی گفته میشود HP HDD 300GB SAS 10K 12G  ، 12G  به کار برده شده در این توضیح بدین معناست که این HDD  اطلاعات را با سرعت 12Gb در ثانیه انتقال میدهد .

جواب سوال خود را پیدا کردید ؟